W dzisiejszych czasach w wielu sytuacjach możemy potrzebować pomocy prawnika. Kancelarie adwokackie zajmują się nie tylko sprawami karnymi, ale również procesami cywilnymi, a także innymi dziedzinami prawa. Z tego powodu z pomocy prawnika korzystają zarówno klienci indywidualni, jak i przedsiębiorcy. Czasami zdarzają się sytuacje, kiedy nie czujemy się na siłach, aby samodzielnie podjąć decyzję i zdecydować się na konkretne rozwiązanie lub zmierzyć się z problemem prawnym. Wówczas miejscem, do którego warto się udać, jest kancelaria prawna. Kontakt z profesjonalistami, którzy doskonale znają zawiłe przepisy prawne, na co dzień działającymi w tej branży i zajmującymi się konkretnymi dziedzinami prawa, może nam pomóc łatwiej i szybciej pokonać pewne trudności. Kiedy warto skorzystać z pomocy prawnika? Podpowiadamy.

Najczęstsze powody konsultacji w kancelarii adwokackiej

W niektórych sytuacjach warto udać się do prawnika i skonsultować się ze specjalistą w dziedzinie prawa. Najczęściej udzielane porady prawne dotyczą zarówno spraw z zakresu prawa cywilnego, jak i prawa pracy, administracyjnego, gospodarczego czy karnego. Z tego powodu, kiedy napotkamy pewne problemy prawne, powinniśmy skonsultować się z prawnikiem, który pomoże nam zrozumieć pewne przepisy prawa i doradzi nam, co najlepiej zrobić w konkretnej sytuacji. Wiele osób w przypadku prostych kwestii prawnych jest w stanie rozwiązać samodzielnie. Jednak bardziej skomplikowane zagadnienia zazwyczaj wymagają doradztwa profesjonalisty. Wśród najczęstszych powodów i sytuacji, w jakich warto korzystać z pomocy fachowców z dziedziny prawa, wymienia się różnego rodzaju spory sądowe, problemy podatkowe, spory spadkowe, chęć uzyskania alimentów lub rozwodu.

Prawnicy zajmują się również prawem budowlanym i procesem inwestycyjnym, a także prawem energetycznym i ochroną konkurencji oraz zamówieniami i przetargami publicznymi. Kancelarie prawne zajmują się również fuzjami i przejęciami, a także połączeniami i przekształceniami spółek. Z tego powodu z ich pomocy chętnie korzystają nie tylko klienci indywidualnie, ale również duże firmy. Kancelaria prawna, to miejsce, w którym uzyskamy pomoc również wtedy kiedy będziemy potrzebowali zatrudnić pełnomocnika do rozprawy w sądzie, niezależnie czy dotyczy prawa karnego, czy cywilnego.

Bardzo często z usług prawników korzystają również osoby, które chcą kupić nieruchomość i zawrzeć umowę kupna-sprzedaży mieszkania lub domu i chcą skonsultować ze specjalistą takie dokumenty, przeanalizować umowę, a także zweryfikować stan prawny nieruchomości. Najczęściej jednak wśród sytuacji wymagających konsultacji prawnej wymienia się konieczność dochodzenia swoich praw w sądzie, a więc na przykład są to sytuacje, kiedy mamy konflikt ze współwłaścicielem nieruchomości, bierzemy rozwód, dochodzi do podziału majątku czy sporu o alimenty. Pomoc radcy prawnego może okazać się niezbędna również w przypadku, kiedy prowadzimy swoją firmę. Taki specjalista może nam pomóc w różnych aspektach działalności gospodarczej, takich jak wybór formy prawnej, rejestracja znaku towarowego i w wielu innych sytuacjach.

Pomoc prawna w sprawach spadkowych

Osoby, które zastanawiają się, w jakich sytuacjach pomoc prawna może okazać się niezbędna, powinny wiedzieć o tym, że prawnik może pomóc nam na przykład w sprawach spadkowych. Dlatego, jeżeli przysługuje nam spadek i nie do końca wiemy, co powinniśmy zrobić w takim przypadku ze względu na to, że nie znamy na przykład stanu prawnego uzyskanej nieruchomości lub też uważamy, że przysługuje nam spadek, a nie zostaliśmy w nim uwzględnieni, wówczas warto zwrócić się do adwokata.

Jeśli chodzi o sprawy spadkowe, adwokat może zadbać o interesy wszystkich osób uprawnionych do dziedziczenia, a także wskazać nam rozwiązania, które mogą być pomocne w przypadku długów spadkowych. Radca prawny pomoże nam w obszarach spraw o podział majątku, a więc komu się on należy i w jakiej części, a także spraw o stwierdzenie nabycia majątku. Adwokat pomoże nam również w przypadku spraw o zachowek, informując o tym, kiedy możemy o niego wnioskować, jak go wypłacać czy jak pozbawić kogoś zachowku.

Do kancelarii prawnej możemy udać się również w przypadku spraw o podważenie odrzucenie lub przyjęcie testamentu, a także spraw o wydziedziczenie. Specjaliści zajmują się także sprawami związanymi z długami spadkowymi i doradzają swoim klientom, co zrobić, jeżeli spadkodawca je po sobie pozostawił i jak je rozliczyć. Adwokat może poprowadzić sprawę spadkową w sądzie i reprezentować nas przed sądem. Może również przygotować wszystkie potrzebne wnioski i pisma procesowe, a także być negocjatorem w przypadku konfliktu między spadkobiercami.

Kancelaria prawna a rozwód i ustalenie opieki nad dziećmi oraz alimentów

Pomoc prawna może okazać się niezbędna również wtedy kiedy będziemy chcieli wziąć rozwód i uzyskać alimenty. W takiej sytuacji warto skonsultować się z prawnikiem, który może nam zaoferować profesjonalną pomoc dotyczącą rozstrzygania naszych spraw życiowych przez sąd. Specjalista powie nam, jakie mamy prawa i obowiązki, a także doradzi, w jaki sposób przeprowadzić rozwód, separację czy ustalić opiekę nad dziećmi.

Profesjonalną pomoc fachowca, który zajmuje się prawem rodzinnym, oferują różne kancelarie adwokackie. Dlatego, jeżeli potrzebujemy zasięgnąć rady dotyczącej polskiego prawa rodzinnego, zwróćmy wcześniej uwagę na opinie na temat konkretnych fachowców. Najlepiej, jeżeli adwokat będzie specjalizować się w prawie rodzinnym i będzie umiał wytłumaczyć nam często skomplikowany prawniczy żargon w sposób jasny i zrozumiały.

Obecnie w przypadku rozwodów większość par prosi o pomoc kancelarie prawne, dzięki czemu takie rozstanie przebiega dużo sprawniej. Profesjonalni pełnomocnicy mogą wziąć również udział w mediacji między małżonkami, dzięki czemu zarówno podział majątku, jak i rozwiązanie kwestii opieki nad dziećmi przebiega sprawniej i nierzadko bardziej pokojowo. Pomoc prawnika może być nieoceniona również w sytuacji kiedy będziemy chcieli starać się o alimenty. Wówczas taki specjalista skompletuje niezbędne dokumenty i sporządzi odpowiednie wnioski oraz pisma procesowe. Prawnik może nam pomóc również w przypadku kiedy będziemy chcieli spisać intercyzę przed ślubem. Mimo że taką umowę można spisać u notariusza, to jednak możemy wcześniej skonsultować się również z prawnikiem, który podpowie nam, jakie istotne dla nas zagadnienia powinny znaleźć się w takim dokumencie, aby w przyszłości uniknąć konfliktów.

Konsultacja z adwokatem w przypadku prowadzenia swojej firmy

Usługi prawne pomocne są w wielu sytuacjach życiowych. Jednak również chcąc założyć własną firmę, a także prowadząc działalność gospodarczą, warto zastanowić się, czy w pewnych przypadkach pomoc prawnika nie okaże się w naszej sytuacji nieoceniona. Warto zwrócić się do specjalistów z dziedziny prawa gospodarczego ze względu na to, że oferują oni nie tylko obsługę prawną firm, ale także mogą reprezentować nasze przedsiębiorstwo w sporach sądowych. Dodatkowo fachowcy oferują pomoc w wyborze formy prawnej dla konkretnej działalności gospodarczej oraz rejestrowaniu i zakładaniu spółek handlowych, a także zmianach w rejestracjach. Usługi prawne oferowane przez kancelarie adwokackie dla firm obejmują również wsparcie w negocjacjach handlowych, a także sporządzanie umów i wniosków.

Zalety korzystania z usług prawnika przy podpisywaniu umów

Kolejnym obszarem, gdzie pomoc prawnika może okazać się nieoceniona, są umowy. W jakich sytuacjach warto rozważyć konsultację takich dokumentów z adwokatem lub radcą prawnym? Przede wszystkim wtedy kiedy decydujemy się na sporządzenie umów kupna-sprzedaży nieruchomości. Taki fachowiec może również pomóc nam sprawdzić i dowiedzieć się, jaka jest sytuacja prawna nabywanego obiektu. Dzięki temu będziemy mieli pewność, że nabywany przez nas budynek ma dobrą sytuację prawną, co pozwoli nam uniknąć wielu dodatkowych kosztów, a także stresu. Zakres usług sporządzania umów dotyczy również dokumentów takich jak intercyza, testament czy pism firmowych. W przypadku problemów z poprawnym sformułowaniem zapisów w różnych dokumentach prawnik może udzielić wsparcia osobom, które się do niego zgłoszą.

Specjalizacja prawnika z zakresu prawa pracy

Prawnicy zajmują się też prawem pracy. Jeżeli uważamy, że nasz pracodawca naruszył pewne zasady i stosował wobec nas na przykład mobbing lub nie wypłacił nam wynagrodzenia czy uważamy, że zostaliśmy nieuzasadnienie zwolnieni, wówczas również możemy skorzystać z pomocy prawnika. Taki fachowiec może nas reprezentować w sprawach sądowych dotyczących nie tylko odszkodowania po nieuzasadnionym zwolnieniu czy wypłaty wynagrodzenia, ale również przywrócenia na stanowisko czy molestowania i mobbingu. Do adwokata powinniśmy udać się również wtedy kiedy interesują nas działania z zakresu prawa administracyjnego, takie jak sporządzanie skarg i odwołań od decyzji organów administracyjnych czy gdy jesteśmy zainteresowani przygotowaniem opinii prawniczych bądź też wznowieniem postępowania administracyjnego.