Notariusz jest urzędnikiem państwowym, działającym pod szyldem własnej działalności gospodarczej. Jego zadaniem jest przeprowadzanie transakcji zgodnie z prawem. Gwarantuje także, że umowy zawarte pod jego kuratelą są zgodne z obowiązującymi przepisami. Jakie usługi świadczy notariusz?

Notariusz – kiedy jego obecność jest wymagana?

Notariusz w Warszawie na Bemowie jest wręcz niezbędny podczas sprzedaży wielu dóbr, a przede wszystkim mieszkań, domów czy działek. Uczestnicy także w zawieraniu umowy kupna-sprzedaży samochodów. W przypadku wynajmu różnego rodzaju dóbr o znaczącej wartości warto także brać pod uwagę jego usługi. Poświadczenie notarialne będzie miało większe znaczenie niż umowa spisana na papierze wyłącznie w obecności obu stron. Przykładem tego może być wynajem mieszkania. Istnieje opcja nazywana umową najmu okazjonalnego. Stanowi ona zabezpieczenie interesów osoby udostępniającej lokal. Ten rodzaj umowy ułatwia dokonanie eksmisji najemców, którzy nie wywiązują się z postanowień umowy. W treści dokumentu znajdują się dane właściciela innego lokalu mieszkalnego, który przed notariuszem poświadczył, że jest gotów przyjąć najemców pod swój dach.

Poświadczenie podpisu – co to takiego i kiedy bywa potrzebne?

Istnieje szereg sytuacji, w których podpisanie dokumentów, umów czy załatwienie innych formalności wymaga obecności notariusza.Poświadczenie podpisu jest wymagane między innymi wtedy, gdy jeden z udziałowców decyduje się na zbycie się udziałów w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością. Inną sytuacją jest wynajem mieszkania, kiedy to właściciel zażąda od przyszłego najemcy podpisania u notariusza umowy najmu okazjonalnego. Umowa kupna-sprzedaży samochodu to trzeci przypadek, gdy tego typu formalność jest niezbędna. Prawo o notariacie sporządzone i przyjęte w 1991 roku określa okoliczności, gdy notarialne poświadczenie podpisu jest wymagane. W tego typu sytuacjach niezbędna jest wizyta w kancelarii notarialnej i podpisanie się na dokumencie w obecności rejenta.