Wśród wielu dokumentów notarialnych wart wyróżnienia jest akt poświadczenia dziedziczenia. Jest to urzędowy dokument, który stanowi potwierdzenie przejścia prawa własności na konkretne osoby. Sam akt ma na celu usprawnienie procesu dziedziczenia i sprawienie, że ten będzie przebiegał o wiele łatwiej. Dzięki posiadaniu aktu poświadczenia można uniknąć formalności związanych z postępowaniem na drodze sądowej. Można tym samym usprawnić całą procedurę i sprawić, że ta będzie w stanie przebiegać w zdecydowanie bardziej efektywny sposób.

W jaki sposób uzyskać akt poświadczenia dziedziczenia?

Sam akt poświadczenia dziedziczenia w Gdańsku można w bardzo łatwy sposób pozyskać w sytuacji, gdy zostały dopełnione wszelkie niezbędne formalności. Przede wszystkim w celu uzyskania dokumentu niezbędne jest zebranie u notariusza wszystkich osób, które są uprawnione do ubiegania się o spadek. Dodatkowo niezbędne są takie dokumenty jak akt zgonu spadkodawcy, akt urodzenia spadkobierców, a także pozostawiony testament. Na podstawie takiego zestawu dokumentów możliwe jest ubieganie się o uzyskanie aktu, który będzie potwierdzał prawo do ubiegania się o wszystkie elementy majątku, które przysługują w spadku.

Znaczenie aktu poświadczenia dziedziczenia

Sam dokument, który mogą sporządzić notariusze w Gdańsku ma bardzo duże znaczenie z punktu widzenia prawnego. Przede wszystkim to właśnie na jego podstawie możliwe jest ubieganie się o prawo własności do poszczególnych składników majątku. Osoba, która otrzyma możliwość dziedziczenia będzie w stanie wypłacić pieniądze z konta bankowego spadkodawcy, zmienić księgi wieczyste nieruchomości czy nawet przerejestrować samochód. Uzyskanie odpowiedniego dokumentu jest zatem absolutnie niezbędne. Ułatwia bardzo wiele czynności związanych z uzyskaniem spadku. Dodatkowo uzyskanie samego dokumentu nie stanowi żadnego problemu i można o ten ubiegać się nawet po wielu latach od śmierci. Gdy tylko nadejdzie odpowiedni czas możliwe jest ubieganie się o uzyskanie prawa do poszczególnych składników majątku.