Znalezienie dobrego adwokata nie jest łatwe. Szukając odpowiedniego prawnika, musimy wziąć pod uwagę kilka istotnych kwestii. Doświadczenie to jedno, kompetencje miękkie to drugie, ale ważna jest specjalizacja adwokata. Jak znaleźć dobrego adwokata i jakie istotne kwestie należy wziąć pod uwagę?

Jakie cechy powinien mieć dobry adwokat?

Ukończone studia prawnicze i zdany egzamin adwokacki to najważniejsze elementy świadczące o dobrym adwokacie. Dobrze jeśli stale poszerza swoją wiedzę w zakresie specjalizacji, którą się zajmuje. Szukając prawnika, musimy wiedzieć z jakiego zakresu prawa potrzebujemy jego pomocy. Adwokaci specjalizujący się w prawie pracy, mogą zwyczajnie nie mieć doświadczenia w sprawach z zakresu prawa rodzinnego i odwrotnie. Dobrym wyborem może się okazać kancelaria adwokacka, w której pracują adwokaci różnych specjalizacji. Adwokat powinien być elastyczny i kreatywny w poszukiwaniu rozwiązań. Dobro klienta powinno być stawiane przez niego na pierwszym miejscu.

Jak wybrać dobrego adwokata?

Można przeglądać oferty zamieszczone czy zapytać znajomych o polecenie. Poczta pantoflowa to najlepszy sposób na znalezienie odpowiedniej osoby. Warto umówić się z adwokatem na pierwsze spotkanie. To od niego wiele zależy. Najlepiej pracuje się w atmosferze wzajemnego szacunku, zrozumienia i poszanowania prywatności. Jeśli mamy swoje prywatne sprawy powierzać osobom obcym, lepiej by była to współpraca oparta na zaufaniu i sympatii. Dobry adwokat powinien umieć rozwiewać wszelkie wątpliwości. Warto spisać sobie listę pytań, które chcemy zadać adwokatowi. Należy pamiętać, że prawnik musi znać wszelkie szczegóły sprawy, wówczas będzie mógł odpowiednio doradzać.

Wybierając dobrego adwokata warto zwrócić uwagę na cenę. Dobry adwokat nie może być tani. Lata studiów, aplikacji i zdobywania doświadczenia kosztują. Zbyt tani prawnik może nie zawsze zająć się sprawą tak, jak tego byśmy oczekiwali.

Na wybór adwokata składa się kilka czynników, wśród których doświadczenie i odpowiednie podejście do klienta są istotnymi cechami.