Poszukujesz dobrej polisy na życie, ale przeraża Cię ilość i różnorodność usług na dostępnych na rynku? Wybór ubezpieczenia wymaga przemyślanej i świadomej decyzji, dlatego warto być świadomym, dlatego podpowiadamy, na co należy zwrócić uwagę przed jej kupnem, aby w pełni cieszyć się z zakupionych usług. 

Polisa na życie – jaką wybrać?

Rynek ubezpieczeń pęka w szwach od coraz nowszych rodzajów ubezpieczeń na życie, oferujących kompleksową i szeroką gamę usług. Przysparza to niemały problem osobom, dla których ważne jest, aby polisa na życie w pełni spełniła ich oczekiwania. Na co zwrócić uwagę przy wyborze idealnego ubezpieczenia na życie? Przede wszystkim należy zastanowić się, w jakim stopniu skorzystamy z usług oferowanych przed danego ubezpieczyciela. Przykładowo osoba samotna najprawdopodobniej nie skorzysta z polisy, która gwarantuje wypłatę świadczeń osobom uposażonym w sytuacji jej śmierci – ten rodzaj ubezpieczenia sprawdzi się w przypadku posiadania rodziny. Ponadto warto zwrócić uwagę, czy dana polisa oferuje podstawowy zakres świadczeń, tj. wypłacanych w chwili śmierci ubezpieczonego, czy też uwzględnia okoliczności takie jak na przykład NNW czy trwałe inwalidztwo.

Rodzaje polis

Ubezpieczenia na życie mogą występować w różnej postaci. Wyróżniamy:

  • polisy terminowe i bezterminowe,
  • polisy grupowe i indywidualne,
  • ubezpieczenia z lub bez ubezpieczonego funduszu kapitałowego.

Polisa na życie może stanowić dowolną kombinację powyższych cech – może być terminowa, indywidualna i posiadać ubezpieczeniowy fundusz kapitałowy lub być bezterminowa, grupowa i nie uwzględniać takiego funduszu. Czym się charakteryzuje każda z wymienionych kategorii? Terminowość polisy oznacza okres obowiązywania okresu ochronnego, który zakańcza ściśle określony moment, na przykład chwila osiągnięcia przez osobę ubezpieczoną konkretnego wieku. Jeśli jej śmierć nastąpi wcześniej, świadczenia zostaną wypłacone osobom uposażonym. Jeśli śmierć – bądź inne, określone w umowie okoliczności – nie nastąpią do momentu uzyskania danego wieku, środki z ubezpieczenia przepadną. Indywidualne i grupowe ubezpieczenia na życie zazwyczaj różnią się wysokością składek, choć ubezpieczenie grupowe może mieć bardziej rozbudowaną listę dostępnych usług. Co ważne, grupowa polisa na życie jest możliwa tylko wtedy, gdy oferuje nam ją nasz zakład pracy. Ubezpieczenie z ubezpieczonym funduszem kapitałowym (UFK) to zaawansowany rodzaj polisy, która uwzględnia nie tylko zabezpieczenie finansowe i ewentualną wypłatę świadczeń w przypadku śmierci lub okoliczności związanych z pogorszeniem sytuacji zdrowotnej, ale umożliwia ubezpieczonemu inwestowanie i zarabianie pieniędzy.

Rodzaj świadczeń

Równie istotnym kryterium, które należy brać pod uwagę przy wyborze własnej polisy na życie, jest rodzaj oferowanych świadczeń. Warto zdecydować się na wariant ubezpieczenia, które zagwarantuje więcej niż wypłatę świadczeń naszym najbliższym w wyniku naszej śmierci. W wyniku jakich zdarzeń losowych – poza śmiercią naturalną – polisa może wypłacać nam środki? Znajdą się tutaj sytuacje takie jak:

  • śmierć, która nastąpiła w wyniku wypadku lub wypadku komunikacyjnego,
  • wystąpienie poważnej, zdiagnozowanej choroby,
  • NNW powodujące uszczerbek na zdrowiu,
  • operacja chirurgiczna,
  • całkowite lub częściowe trwałe inwalidztwo,
  • wynikający z wypadku lub choroby pobyt w szpitalu.

Decydując się na kupno polisy na życie, warto objąć ochroną nie tylko siebie, ale także Twoich najbliższych. Jak to wygląda w praktyce? W zależności od rodzaju usług, ubezpieczenie może być realizowane poprzez wypłatę świadczeń Twojej rodzinie na wypadek Twojej śmierci, Tobie na wypadek śmierci kogoś z rodziny lub Twoim dzieciom, na wypadek śmierci Twojej i/lub współmałżonka. Możesz rozszerzyć zakres usług o medyczny pakiet assistance, ochronę w przypadku nastąpienia nieszczęśliwego wypadku w trakcie pracy dla siebie i małżonka, lub powrotu ze szkoły czy zajęć pozalekcyjnych dla Twoich dzieci. Ubezpieczenie na życie to inwestycja w bezpieczeństwo finansowe Twojej rodziny, która pozwoli na sprawne poradzenie sobie z nagłymi i nieprzewidzianymi zdarzeniami.